Open Shows

The Scottish Boxer Club October 2016 Open Show

 

 

Open Show Results 02/10/16

Our October Breed Open Show took place on Sun 2nd October at the Cochrane Hall, West Stirling Street, Alva, FK12 5LJ. The Judge was Ms Lee Clayforth (Tyslee). Special Award Classes were judged by Mr Barry O'Donnell (Killeaton)

Below are the results as they were appearing live during the show.

Open Show Judge: Ms Lee Clayforth

Dogs:

Class 1 Veretan Dog 2 entries, abs: 1

1. - Anderson, Mr AW & Mrs A - WILFLO VALLEY STUMPER

2. - V Bell - STANRYK DAY DREAMER AT SURFSTONE JW

 

1st 2      2nd       3rd       Res

Class 2 Minor Puppy Dog 2 entries, abs:

3. - Mr & Mrs Dunlevie - APPLEWEST A TOUCH OF BOLD

4. - Mr K D Walker - TWEEDBOX FULL MONTY

1st 4      2nd 3      3rd       Res0

Class 3 Puppy Dog No entries

 

 

1st       2nd       3rd       Res

Class 4 Junior Dog 1 entry, abs:

5. - Mrs L Jarvie - JASRUMJARVIE RISING SUN

 

 

1st 5      2nd       3rd       Res

Class 5 Novice Dog 2 entries, abs:

6. - Mrs L Jarvie - JASRUMJARVIE RISING SUN

7. - Mr & Mrs MacKay - CALJAN FUNKIN DEADLY

 

1st 6      2nd 7      3rd       Res0

Class 6 Graduate Dog 1 Entry, abs: 8

8. - Mr M McCahill - DRACHENFIELS LORD ASRIEL

 

 

 

 

 

 

 

1st 0      2nd       3rd       Res

Class 7 Limit Dog 3 Entries, abs:

9. Mrs G Henderson - TARANUT STEREOTYPE

10. Miss L A Smith - WINUWUK SCOUTING FOR GIRLS AT LORROSA

11. Mr K D Walker - BERWYNFA ROCKER FELLA AT TWEEDBOX

1st 10      2nd 9      3rd 11      Res

Class 8 Open Dog 3 Entries, abs: 14

12. V Bell - SURFSTONE NO NONSENSE

13. Mr & Mrs Dunlevie - SURFSTONE STORM TROOPER

14. C & C Thomson - LATCHKEY PROPAGANDA

 

 

1st 12      2nd 13      3rd       Res

Class 9 Special Solid Colour Dog - 1 Entry, abs: 15

15. V Bell - SURFSTONE ON'ME TODD

 

 

1st       2nd       3rd       Res 0
Dogs final results:hover the number to reveal dogs name
BEST DOG 12
RESERVE BEST DOG 10
BEST PUPPY DOG 4
Bitches:

Class 10 Veteran Bitch 3 Entries, abs: 16, 18

16. Anderson, Mr AW & Mrs A - WILFLO TWILIGHT STAR

17. Mrs S McCurdy - MCROBBS HER NAME IS RIO

18. Todd, Mrs S E - CRAIGPARK ONE GREAT THING

1st 17      2nd       3rd       Res

Class 11 Minor Puppy Bitch 2 Entries, abs:

19. V Bell - APPLEWEST A FLASH OF MAGIC AT SURFSTONE

20. Mr K D Walker - TWEEDBOX ROCKSIE MUSIC

1st 19      2nd 20      3rd       Res

Class 12 Puppy Bitch 4 Entries, abs:

21. Mrs E J Adam - JEDDHIS REBEL HEART AT CARKENNAR

22. V Bell - SURFSTONE STORMTASTIC

1st 22      2nd 21      3rd       Res

Class 13 Junior Bitch 5 Entries, abs: 23

23. Mrs M A Bee - BEEANN BOOTILICIOUS

24. Mr & Mrs Gibson - LORROSA LOVE ME LIKE YOU DO @ KABELFENDI

25. Mrs L Jarvie - JASRUMJARVIE TOUCH OF CLASS

26. Mrs S McCurdy - XORRICONA BELLEZZA VON DONNERSCHWEE (IMP AUT)

27. Mrs S E Todd - CRAIGPARK RIVER OF HOPE

1st 24      2nd 27      3rd 25      Res 26

Class 14 Novice Bitch 1 Entry, abs:

28. TODD, Mrs S E - KENBRU FRENCH FOLLY AT CRAIGPARK

1st 28      2nd       3rd       Res

Class 15 Graduate Bitch 8 Entries, abs: 30, 31

29. K Cassie - TRIMOUNTIUM FOO FIGHTER

30. Mr R & Mrs M Cross & MacDonald-Cross - MELVICH'S MARGARITA AT TARSKAVAIG

31. Misses & Mr E, T & S Geddes & McNeil - KENBRU STRAND OF GOLD

32. Mr & Mrs Gibson - STARRYEYED KISSES @ KABELFENDI

33. Miss L A Smith - LORROSA LUSTY PLEASURE

34. Mrs S E Todd - CRAIGPARK FLOWER OF THE WEST

35. Mr K D Walker - YETEB OPULENCE AT TWEEDBOX

36. Mr Bernard Wilson - EASTERWOOD BEE BO SH CM

1st 33      2nd 32      3rd 35      Res 29

Class 16 Limit Bitch 3 Entries, abs:

37. Bell, V - TIA DALMA AT SURFSTONE

38. Henderson, Mrs G - TARANUT TYPESCRIPT

39. Mrs L Stupart - NERROLI FAIRI TALE TELLER AT LORAIMIE

1st 38      2nd 39      3rd 37      Res

Class 17 Open Bitch 5 Entries, abs: 41, 42

40. K Cassie - POWER OF DREAMS FROM PICTLAND

41. Mr & Mrs Dunlevie - SURFSTONE MIDNIGHT STORM

42. Misses & Mr E, T & S Geddes & McNeil - MACBARRA TALK IN THE DARK SH CM

43. Mrs G Henderson - TARANUT TEARJERKER

44. Thomson, C & C - LATCHKEY PAPARAZZI JW

1st 44      2nd 43      3rd 40      Res

Class 18 Special Solid Colour Bitch 3 Entries, abs: 18, 30

18. Todd, Mrs S E - CRAIGPARK ONE GREAT THING

25. Jarvie, Mrs L - JASRUMJARVIE TOUCH OF CLASS

30. Mr R & Mrs M Cross & MacDonald-Cross - MELVICH'S MARGARITA AT TARSKAVAIG

1st 25      2nd       3rd       Res
Bitches final results:hover the number to reveal dogs name
BEST BITCH 38
RESERVE BEST BITCH 33
BEST PUPPY BITCH 22

.......

Special Award Classes Judge: Mr Barry O'Donnell

Class A Special Award Junior 6 Entries

5. - Mrs L Jarvie - JASRUMJARVIE RISING SUN

21. - Mrs E J Adam - JEDDHIS REBEL HEART AT CARKENNAR

22. V Bell - SURFSTONE STORMTASTIC

24. Mr & Mrs Gibson - LORROSA LOVE ME LIKE YOU DO @ KABELFENDI

26. Mrs S McCurdy - XORRICONA BELLEZZA VON DONNERSCHWEE (IMP AUT)

27. Mrs S E Todd - CRAIGPARK RIVER OF HOPE

1st 22      2nd 21      3rd 27      Res 24

Class B Special Award Post Graduate 12 Entries

7. - Mr & Mrs MacKay - CALJAN FUNKIN DEADLY

8. - Mr M McCahill - DRACHENFIELS LORD ASRIEL

29. K Cassie - TRIMOUNTIUM FOO FIGHTER

31. Misses & Mr E, T & S Geddes & McNeil - KENBRU STRAND OF GOLD

32. Mr & Mrs Gibson - STARRYEYED KISSES @ KABELFENDI

33. Miss L A Smith - LORROSA LUSTY PLEASURE

34. Mrs S E Todd - CRAIGPARK FLOWER OF THE WEST

35. Mr K D Walker - YETEB OPULENCE AT TWEEDBOX

36. Mr Bernard Wilson - EASTERWOOD BEE BO SH CM

37. Bell, V - TIA DALMA AT SURFSTONE

38. Henderson, Mrs G - TARANUT TYPESCRIPT

39. Mrs L Stupart - NERROLI FAIRI TALE TELLER AT LORAIMIE

1st 33      2nd 37      3rd 38      Res 39

Class C Special Award Open 9 Entries

9. - Mrs G Henderson - TARANUT STEREOTYPE

10. Miss L A Smith - WINUWUK SCOUTING FOR GIRLS AT LORROSA<

11. Mr K D Walker - BERWYNFA ROCKER FELLA AT TWEEDBOX

12. V Bell - SURFSTONE NO NONSENSE

13. Mr & Mrs Dunlevie - SURFSTONE STORM TROOPER

14. C & C Thomson - LATCHKEY PROPAGANDA

40. K Cassie - POWER OF DREAMS FROM PICTLAND

41. Mr & Mrs Dunlevie - SURFSTONE MIDNIGHT STORM

44. Thomson, C & C - LATCHKEY PAPARAZZI JW

1st 10      2nd 12      3rd 44      Res 9
hover the number to reveal dogs name

Best in show results

BEST IN SHOW 12
BEST OPPOSITE SEX 38
RESERVE BEST IN SHOW 10
BEST PUPPY IN SHOW 22
RESERVE BEST PUPPY 4
BEST VETERAN IN SHOW 2
BEST SPECIAL SOLID COLOUR IN SHOW 17
no entries

Class 19 Special Beginners Dog or Bitch

1st       2nd       3rd       Res