Open show

October SBC open show

 

 

2017 October SBC open show

On Sunday 2017-10-08 we are holding Scottish Boxer Club Open show. Judged by - Mrs Caroline Friend-Rees and SAC classes judged by Mr Gavin Brough.
Show opens at 10:00:00, judging from 10:30:00.
We have 44 entries.
Venue: Cochrane Hall, West Stirling Street, Alva, FK12 5LJ

Below are the results as they were appearing live during the show.

Dogs:

Class: 1 - Veteran Dog 4 entries, abs: 3

3. - SURFSTONE STORM TROOPER

1. - WILFLO VALLEY STUMPER

2. - STANRYK DAY DREAMER AT SURFSTONE JW

4. - LATCHKEY CELEBRITY ICON JW

1st 3      2nd       3rd       Res      

Class: 2 - Minor Puppy Dog 2 entries, abs: 1

6. - GLENAULD ERIKSSON

5. - PORTH MOONAGE DAYDREAM AT KABELFENDI

1st 6      2nd       3rd       Res      

Class: 3 - Puppy Dog 2 entries, abs: 0

8. - WALKON BIG STAR

7. - JACKINTABOX HARLEQUIN

1st 8      2nd 7      3rd       Res      

Class: 4 - Junior Dog 1 entries, abs: 0

9. - GLENAULD VALEGRO

1st 9      2nd       3rd       Res      

Class: 5 - Novice Dog 2 entries, abs: 0

10. - APPLEWEST A TOUCH OF BOLD AT CAEREDIN

11. - TWEEDBOX FULL MONTY

1st 10      2nd 11      3rd       Res      

Class: 6 - Graduate Dog 0 entries, abs: 0

1st       2nd       3rd       Res      

Class: 7 - Limit Dog 2 entries, abs: 0

13. - BERWYNFA ROCKER FELLA AT TWEEDBOX

12. - JASRUMJARVIE RISING STAR

1st 13      2nd 12      3rd       Res      

Class: 8 - Open Dog 4 entries, abs: 2

16. - GLENAULD THE OPTIMIST

15. - WINUWUK SCOUTING FOR GIRLS AT LORROSA

14. - SURFSTONE NO NONSENSE

17. - LATCHKEY PROPAGANDA

1st 16      2nd 15      3rd       Res      

Class: 9 - Special Solid Colour Dog 1 entries, abs: 1

1st       2nd       3rd       Res      
Dogs final results:
Best DOG: 16 - GLENAULD THE OPTIMIST
Reserve Best DOG: 9 - GLENAULD VALEGRO
Best Puppy Dog: 8 - WALKON BIG STAR
Bitches:

Class: 10 - Veteran Bitch 2 entries, abs: 1

20. - KENBRU FRENCH FOLLY AT CRAIGPARK

19. - WILFLO TWILIGHT STAR

1st 20      2nd       3rd       Res      

Class: 11 - Minor Puppy Bitch 3 entries, abs: 1

23. - GLENAULD EADEN

22. - KABELFENDI KISS THE STARS

21. - SURFSTONE CALYPSO

1st 23      2nd 22      3rd       Res      

Class: 12 - Puppy Bitch 2 entries, abs: 0

25. - BELLEBOX TOP TRICK

24. - GLENAULD NAUGHTY BUT NICE

1st 25      2nd 24      3rd       Res      

Class: 13 - Junior Bitch 1 entries, abs: 0

26. - YETEB WIND IN MY SAILS

1st 26      2nd       3rd       Res      

Class: 14 - Novice Bitch 5 entries, abs: 3

30. - WINUWUK PAIGE THREE AT LORROSA

28. - JEDDHI REBEL HEART AT CARKENNAR

29. - APPLEWEST A FLASH OF MAGIC AT SURFSTONE

31. - ALLERZ JENNIE REN

32. - TWEEDBOX ROCKSIE MUSIC

1st 30      2nd 28      3rd       Res      

Class: 15 - Graduate Bitch 4 entries, abs: 2

34. - STARRYEYED KISSES AT KABELFENDI

35. - CRAIGPARK RIVER OF HOPE

33. - SURFSTONE STORMTASTIC

36. - MELVICH'S MARGARITA AT TARSKAVAIG

1st 34      2nd 35      3rd       Res      

Class: 16 - Limit Bitch 6 entries, abs: 2

39. - GLENAULD TRUDY

38. - LORROSA LUSTY PLEASURE

41. - CRAIGPARK FLOWER OF THE WEST

37. - JEDDHI SWEET HEART AT CARKENNAR

40. - NERROLI FAIRI TAIL TELLER AT LORAIMIE

36. - MELVICH'S MARGARITA AT TARSKAVAIG

1st 39      2nd 38      3rd 41      Res 37     

Class: 17 - Open Bitch 3 entries, abs: 1

42. - LORROSA I HAVE DREAMED

44. - YETEB OPULENCE AT TWEEDBOX

43. - LATCHKEY PAPARAZZI

1st 42      2nd 44      3rd       Res      

Class: 18 - Special Solid Colour Bitch 0 entries, abs: 0

1st       2nd       3rd       Res      
Bitches final results:
Best BITCH: 30 - WINUWUK PAIGE THREE AT LORROSA
Reserve Best BITCH: 42 - LORROSA I HAVE DREAMED
Best Puppy Bitch: 23 - GLENAULD EADEN
 

Best in show results - Mrs Caroline Friend-Rees .

BEST IN SHOW 16 - GLENAULD THE OPTIMIST
BEST OPPOSITE SEX 30 - WINUWUK PAIGE THREE AT LORROSA
RESERVE BEST IN SHOW 9 - GLENAULD VALEGRO
BEST PUPPY IN SHOW 8 - WALKON BIG STAR
RESERVE BEST PUPPY IN SHOW 23 - GLENAULD EADEN
BEST VETERAN IN SHOW 3 - SURFSTONE STORM TROOPER
BEST SOLID COLOURED EXHIBIT IN SHOW
 

Class: A - Special Award Junior 7 entries

5. - PORTH MOONAGE DAYDREAM AT KABELFENDI

7. - JACKINTABOX HARLEQUIN

8. - WALKON BIG STAR

9. - GLENAULD VALEGRO

21. - SURFSTONE CALYPSO

22. - KABELFENDI KISS THE STARS

26. - YETEB WIND IN MY SAILS

1st 8      2nd 9      3rd 26      Res 22     

Class: B - Special Award Post Graduate 6 entries

10. - APPLEWEST A TOUCH OF BOLD AT CAEREDIN

33. - SURFSTONE STORMTASTIC

35. - CRAIGPARK RIVER OF HOPE

37. - JEDDHI SWEET HEART AT CARKENNAR

38. - LORROSA LUSTY PLEASURE

42. - LORROSA I HAVE DREAMED

1st 10      2nd 38      3rd 37      Res 42     

Class: C - Special Award Open 7 entries

12. - JASRUMJARVIE RISING STAR

14. - SURFSTONE NO NONSENSE

15. - WINUWUK SCOUTING FOR GIRLS AT LORROSA

16. - GLENAULD THE OPTIMIST

17. - LATCHKEY PROPAGANDA

34. - STARRYEYED KISSES AT KABELFENDI

40. - NERROLI FAIRI TAIL TELLER AT LORAIMIE

1st 15      2nd 34      3rd 12      Res      
 

Not for competition