Open show

SBC October 2018 Open Show

 

 

SBC October 2018 Open Show

On Saturday 2018-10-20 we are holding Scottish Boxer Club Open show. Judged by - Jayne Winter and SAC classes judged by Julie Davis.
Show opens at 09:30:00, judging from 10:00:00.
We have 40 entries.
Venue: Carluke Lifestyles, Carnwath Road, Carluke, ML8 4DF

Below are the results as they were appearing live during the show.

Dogs:

Class: 1 - Veteran Dog 1 entries, abs: 0

32. - LATCHKEY PROPAGANDA

1st 32      2nd       3rd       Res      

Class: 2 - Minor Puppy Dog 1 entries, abs: 0

27. - BOUNCYPARADE KALASHNIKOV

1st 27      2nd       3rd       Res      

Class: 3 - Puppy Dog 0 entries, abs: 0

1st       2nd       3rd       Res      

Class: 4 - Junior Dog 2 entries, abs: 1

25. - YETEB HEY DIDDLE DIDDLE

28. - GALDENOCH DROGON

1st 25      2nd       3rd       Res      

Class: 5 - Novice Dog 0 entries, abs: 0

1st       2nd       3rd       Res      

Class: 6 - Graduate Dog 2 entries, abs: 1

19. - PORTH MOONAGE DAYDREAM AT KABELFENDI

34. - MARBELTON DANCE WITH ME AT KIRANJON

1st 19      2nd       3rd       Res      

Class: 7 - Limit Dog 4 entries, abs: 1

6. - SURFSTONE NO NONSENSE

11. - APPLEWEST A TOUCH OF BOLD AT CAEREDIN

22. - JASRUMJARVIE RISING STAR

40. - BERWYNFA TOY STORY

1st 6      2nd 11      3rd 22      Res      

Class: 8 - Open Dog 0 entries, abs: 0

1st       2nd       3rd       Res      

Class: 9 - Special Solid Colour Dog 1 entries, abs: 1

1st       2nd       3rd       Res      
Dogs final results:
Best DOG: 6 - SURFSTONE NO NONSENSE
Reserve Best DOG: 25 - YETEB HEY DIDDLE DIDDLE
Best Puppy Dog: 27 - BOUNCYPARADE KALASHNIKOV
Bitches:

Class: 10 - Veteran Bitch 3 entries, abs: 0

33. - LATCHKEY PAPARAZZI

38. - CRAIGPARK FLOWER OF THE WEST

2. - WILFLO TWILIGHT STAR

1st 33      2nd 38      3rd 2      Res      

Class: 11 - Minor Puppy Bitch 1 entries, abs: 0

4. - LAYERMARNEY SWEEP AT BEEANN

1st 4      2nd       3rd       Res      

Class: 12 - Puppy Bitch 2 entries, abs: 0

18. - SEACREST TWIST MAGIC FOR MACBARRA

20. - MCROBS MISS MERCEDES WITH KABELFENDI

1st 18      2nd 20      3rd       Res      

Class: 13 - Junior Bitch 5 entries, abs: 3

35. - BUGARIVO PERDONAMI

30. - LORAIMIE AWAY WI THE FAIRIES

1. - CARKENNAR STRUCK LUCKY

12. - LORROSA SHINE LIKE A DIAMOND

26. - YETEB LITTLE MISS MUFFET

1st 35      2nd 30      3rd       Res      

Class: 14 - Novice Bitch 2 entries, abs: 0

15. - LORROSA HEAD FULL OF DREAMS

17. - KENBRU KARNIVAL QUEEN

1st 15      2nd 17      3rd       Res      

Class: 15 - Graduate Bitch 4 entries, abs: 2

8. - SURFSTONE STORMTASTIC

36. - BUGARIVO ARIZONA

13. - LORROSA SCOUT'S HONOR

21. - STARRYEYED KISSES AT KABELFENDI

1st 8      2nd 36      3rd       Res      

Class: 16 - Limit Bitch 4 entries, abs: 1

9. - SURFSTONE CALYPSO

5. - BEEANN BOOTILICIOUS

39. - CRAIGPARK RIVER OF HOPE

14. - LORROSA LUSTY PLEASURE

1st 9      2nd 5      3rd 39      Res      

Class: 17 - Open Bitch 2 entries, abs: 0

31. - NERROLI FAIRI TAIL TELLER AT LORAIMIE

10. - APPLEWEST A FLASH OF MAGIC AT SURFSTONE

1st 31      2nd 10      3rd       Res      

Class: 18 - Special Solid Colour Bitch 1 entries, abs: 0

37. - RAISING ROSIE

1st 37      2nd       3rd       Res      
Bitches final results:
Best BITCH: 9 - SURFSTONE CALYPSO
Reserve Best BITCH: 31 - NERROLI FAIRI TAIL TELLER AT LORAIMIE
Best Puppy Bitch: 4 - LAYERMARNEY SWEEP AT BEEANN
 

Best in show results - .

BEST IN SHOW 6 - SURFSTONE NO NONSENSE
BEST OPPOSITE SEX 9 - SURFSTONE CALYPSO
RESERVE BEST IN SHOW 9 - SURFSTONE CALYPSO
BEST PUPPY IN SHOW 27 - BOUNCYPARADE KALASHNIKOV
RESERVE BEST PUPPY IN SHOW
BEST VETERAN IN SHOW 33 - LATCHKEY PAPARAZZI
BEST SOLID COLOURED EXHIBIT IN SHOW 37 - RAISING ROSIE
 

Class: A - Special Award Junior 8 entries

1. - CARKENNAR STRUCK LUCKY

12. - LORROSA SHINE LIKE A DIAMOND

15. - LORROSA HEAD FULL OF DREAMS

18. - SEACREST TWIST MAGIC FOR MACBARRA

20. - MCROBS MISS MERCEDES WITH KABELFENDI

25. - YETEB HEY DIDDLE DIDDLE

27. - BOUNCYPARADE KALASHNIKOV

30. - LORAIMIE AWAY WI THE FAIRIES

1st 25      2nd 15      3rd 30      Res 20     

Class: B - Special Award Post Graduate 7 entries

5. - BEEANN BOOTILICIOUS

8. - SURFSTONE STORMTASTIC

11. - APPLEWEST A TOUCH OF BOLD AT CAEREDIN

13. - LORROSA SCOUT'S HONOR

17. - KENBRU KARNIVAL QUEEN

19. - PORTH MOONAGE DAYDREAM AT KABELFENDI

40. - BERWYNFA TOY STORY

1st 11      2nd 5      3rd 8      Res 19     

Class: C - Special Award Open 6 entries

9. - SURFSTONE CALYPSO

10. - APPLEWEST A FLASH OF MAGIC AT SURFSTONE

14. - LORROSA LUSTY PLEASURE

21. - STARRYEYED KISSES AT KABELFENDI

22. - JASRUMJARVIE RISING STAR

31. - NERROLI FAIRI TAIL TELLER AT LORAIMIE

1st 9      2nd 10      3rd 22      Res 31     
 

Not for competition

3 - WILFLO VALLEY STUMPER
16 - LORROSA GALWAY GIRL
23 - JASRUMJARVIE STAR TIME
24 - JASRUMJARVIE MIDNIGHT STAR
29 - GALDENOCH LA PADRONA DI CAPI