Open show

SBC February 2018 Open Show

 

 

SBC February 2018 Open Show

On Sunday 2018-02-25 we are holding Scottish Boxer Club Open show. Judged by - Mr Stewart Copeland and SAC classes judged by Mr Dale Francis.
Show opens at 10:00:00, judging from 10:30:00.
We have 55 entries.
Venue: Hareleeshill Sports Barn, Donaldson Road, Larkhall, ML9 2SS

Below are the results as they were appearing live during the show.

Dogs:

Class: 1 - Veteran Dog 2 entries, abs: 1

1. - SURFSTONE STORM TROOPER

2. - LATCHKEY CELEBRITY ICON JW

1st 1      2nd       3rd       Res      

Class: 2 - Minor Puppy Dog 5 entries, abs: 2

3. - Winstlola Smoking Gun

5. - CHRIBANNA ATREYU FOR BELLEBOX

4. - YETEB HEY DIDDLE DIDDLE

6. - LORAIMIE OKAY FAIRINUFF

7. - BUGARIVO COLUINO

1st 3      2nd 5      3rd 4      Res      

Class: 3 - Puppy Dog 2 entries, abs: 0

9. - GLENAULD GEORDIE SHORE

8. - BOUNCYPARADE MONTICARLO

1st 9      2nd 8      3rd       Res      

Class: 4 - Junior Dog 3 entries, abs: 0

12. - WALKON BIG STAR

11. - GLENAULD ERIKSSON

10. - JACKINTABOX HARLEQUIN

1st 12      2nd 11      3rd 10      Res      

Class: 5 - Novice Dog 3 entries, abs: 1

13. - PORTH MOONAGE DAYDREAM AT KABELFENDI

8. - BOUNCYPARADE MONTICARLO

14. - TWEEDBOX FULL MONTY

1st 13      2nd 8      3rd       Res      

Class: 6 - Graduate Dog 4 entries, abs: 0

15. - LIMUBOX FOOL O'SCOTCH

16. - APPLEWEST A TOUCH OF BOLD AT CAEREDIN

18. - BERWYNFA TOY STORY

17. - JASRUMJARVIE RISING SUN

1st 15      2nd 16      3rd 18      Res 17     

Class: 7 - Limit Dog 4 entries, abs: 1

19. - TARANUT STEREOTYPE

20. - JASRUMJARVIE RISING STAR

21. - PRESTON OD STRIBRNAKU (Imp Cze)

22. - BERWYNFA ROCKER FELLA AT TWEEDBOX

1st 19      2nd 20      3rd 21      Res      

Class: 8 - Open Dog 2 entries, abs: 1

23. - GLENAULD THE OPTIMIST

24. - LATCHKEY PROPAGANDA

1st 23      2nd       3rd       Res      

Class: 9 - Special Solid Colour Dog 1 entries, abs: 1

1st       2nd       3rd       Res      
Dogs final results:
Best DOG: 12 - WALKON BIG STAR
Reserve Best DOG: 23 - GLENAULD THE OPTIMIST
Best Puppy Dog: 9 - GLENAULD GEORDIE SHORE
Bitches:

Class: 10 - Veteran Bitch 5 entries, abs: 3

26. - McROBS HER NAME IS RIO

29. - CRAIGPARK FLOWER OF THE WEST

25. - WILFLO TWILIGHT STAR

27. - PETARRIS TOP ISSUE

28. - KENBRU FRENCH FOLLY AT CRAIGPARK

1st 26      2nd 29      3rd       Res      

Class: 11 - Minor Puppy Bitch 6 entries, abs: 1

32. - VANDEROB TTSONI AT GLENAULD

30. - LORROSA SHINE LIKE A DIAMOND

31. - YETEB LITTLE MISS MUFFET

33. - BELLEBOX AURORA

34. - LORAIMIE AWAY WI THE FAIRIES

35. - BUGARIVO PERDONAMI

1st 32      2nd 30      3rd 31      Res 33     

Class: 12 - Puppy Bitch 4 entries, abs: 0

37. - LORROSA SCOUT'S HONOR

36. - CARKENNAR STRUCK LUCKY

38. - GLENAULD MARNIE

39. - BORESTONE TAKE ME TO CHURCH

1st 37      2nd 36      3rd 38      Res 39     

Class: 13 - Junior Bitch 1 entries, abs: 0

40. - BELLEBOX TOP TRICK

1st 40      2nd       3rd       Res      

Class: 14 - Novice Bitch 4 entries, abs: 2

42. - GRATIA SUZANA (IMP POL)

43. - BORESTONE HELLO

41. - KABELFENDI KISS THE STARS

44. - MELVICH'S MARGARITA AT TARSKAVAIG

1st 42      2nd 43      3rd       Res      

Class: 15 - Graduate Bitch 6 entries, abs: 4

47. - GLENAULD EADEN

48. - BORESTONE TAKE A CHANCE ON ME

45. - STARRYEYED KISSES AT KABELFENDI

46. - ALLERZ JENNIE REN

49. - BUGARIVO ARIZONA

50. - CRAIGPARK RIVER OF HOPE

1st 47      2nd 48      3rd       Res      

Class: 16 - Limit Bitch 3 entries, abs: 0

53. - NERROLI FAIRI TAIL TELLER AT LORAIMIE

52. - LORROSA LUSTY PLEASURE

51. - XORRICONA BELLEZA VON DONNERSCHWEE (Imp Aut)

1st 53      2nd 52      3rd 51      Res      

Class: 17 - Open Bitch 2 entries, abs: 0

54. - BERWYNFA KANDY KRUSH AVEC LIMUBOX

55. - LATCHKEY PAPARAZZI

1st 54      2nd 55      3rd       Res      

Class: 18 - Special Solid Colour Bitch 1 entries, abs: 1

1st       2nd       3rd       Res      
Bitches final results:
Best BITCH: 54 - BERWYNFA KANDY KRUSH AVEC LIMUBOX
Reserve Best BITCH: 53 - NERROLI FAIRI TAIL TELLER AT LORAIMIE
Best Puppy Bitch: 32 - VANDEROB TTSONI AT GLENAULD
 

Best in show results - Mr Stewart Copeland .

BEST IN SHOW 12 - WALKON BIG STAR
BEST OPPOSITE SEX 54 - BERWYNFA KANDY KRUSH AVEC LIMUBOX
RESERVE BEST IN SHOW 54 - BERWYNFA KANDY KRUSH AVEC LIMUBOX
BEST PUPPY IN SHOW 9 - GLENAULD GEORDIE SHORE
RESERVE BEST PUPPY IN SHOW 32 - VANDEROB TTSONI AT GLENAULD
BEST VETERAN IN SHOW 26 - McROBS HER NAME IS RIO
BEST SOLID COLOURED EXHIBIT IN SHOW
 

Class: A - Special Award Junior 10 entries

4. - YETEB HEY DIDDLE DIDDLE

8. - BOUNCYPARADE MONTICARLO

9. - GLENAULD GEORDIE SHORE

10. - JACKINTABOX HARLEQUIN

12. - WALKON BIG STAR

30. - LORROSA SHINE LIKE A DIAMOND

36. - CARKENNAR STRUCK LUCKY

39. - BORESTONE TAKE ME TO CHURCH

40. - BELLEBOX TOP TRICK

41. - KABELFENDI KISS THE STARS

1st 12      2nd 9      3rd 30      Res 36     

Class: B - Special Award Post Graduate 7 entries

13. - PORTH MOONAGE DAYDREAM AT KABELFENDI

17. - JASRUMJARVIE RISING SUN

19. - TARANUT STEREOTYPE

46. - ALLERZ JENNIE REN

48. - BORESTONE TAKE A CHANCE ON ME

49. - BUGARIVO ARIZONA

52. - LORROSA LUSTY PLEASURE

1st 19      2nd 52      3rd 48      Res 13     

Class: C - Special Award Open 5 entries

20. - JASRUMJARVIE RISING STAR

45. - STARRYEYED KISSES AT KABELFENDI

53. - NERROLI FAIRI TAIL TELLER AT LORAIMIE

54. - BERWYNFA KANDY KRUSH AVEC LIMUBOX

55. - LATCHKEY PAPARAZZI

1st 54      2nd 53      3rd 55      Res 20     
 

Not for competition